Економія фінансів в медіації

Cost-efficiency in Mediation

Економія фінансів в медіації

Ми любимо витрачати гроші на себе – робити приємні подарунки, їздити в інші країни, купувати сучасні гаджети, куштувати смачну, незвичну їжу. Та чи готові ми з легкістю віддати комусь важко зароблене, коли виникає конфліктна ситуація? Виплачувати компенсацію незадоволеному співробітнику, відступні партнеру, продавати частину бізнесу? Навіть маючи всі гроші світу, швидше за все – ні. Чи будемо ми боротися й відстоювати свої права? Так. Проте якщо зберегти гроші при вирішенні спору все ж не вдається, їх, принаймні, можна заощадити.

◊   Скільки коштує вирішити конфлікт у суді?

Подаючи позовну заяву до суду, ви повинні бути готові до фінансових витрат. Сюди входить оплата роботи адвокатів і юристів, які будуть представляти ваші інтереси. Потрібно врахувати, що платити доведеться не тільки за час, витрачений юристом у суді або на зустрічі з вами, а й, наприклад, за експертизи, для проведення яких необхідно залучати інших спеціалістів.

Та й саме судове провадження не безкоштовне. Існують певні ставки судового збору, які залежать від типу вимоги й того, хто подає до суду. Ставка судового збору для юридичної особи складає 1,5% від розміру майнових вимог. На сьогоднішній день вона може досягати 616 700 грн. В апеляційній інстанції ставка зросте до 2,25% і може скласти 925 050 грн, у касаційній – до 3% (максимально 1 233 400 грн). Якщо йдеться про немайнові вимоги й позови від фізичних осіб, розмір судового збору буде нижчим.

Судове рішення є обов’язковим для виконання. Проте якщо друга сторона не виконує його добровільно, потрібно залучати виконавця. Його гонорар становить 10% від стягненої суми.

Подбати треба і про оплату роботи співробітників компанії, які задіяні в супроводі судового спору. Крім того, необхідно врахувати вартість ресурсів у часі. Наприклад, гроші, які ви не отримали за рішенням суду, із часом у результаті девальвації можуть знецінитися.

◊   Медіація як альтернатива суду

На відміну від суду, процедура медіації може тривати від кількох днів до кількох тижнів. У цьому разі принцип «час – гроші» якнайкраще працює на вас. Чим менше часу буде витрачено на вирішення спору, тим більшою буде економія фінансів.

За бажанням учасників медіації до процесу можуть долучатися юристи, адвокати чи інші експерти. Їхня допомога спрямована в першу чергу на те, щоб знайти спосіб реалізації рішення, якого дійшли сторони. Час, витрачений юристами у медіації, є меншим у порівнянні із часом, що витрачається на судові процедури. А це означає, що фінансові витрати на їхню роботу скорочуються і сторони можуть зберегти гроші.

Вдаючись до медіації, сторони можуть домовитися про терміни виконання рішення та обговорити всі деталі. Наприклад, якими будуть наслідки, якщо одна зі сторін не виконає рішення або зробить це несвоєчасно.

Якщо спір був усе-таки спочатку переданий до суду, то консенсус, досягнутий пізніше в ході медіації, може лягти в основу мирової угоди, а сторонам повернуть половину судового збору.

Висновки:

1.   Медіація на відміну від суду триває не більше кількох тижнів, що значно впливає на заощадження грошей при вирішенні спору.

2.   Процедура медіації автоматично виключає судові витрати. Скорочуються витрати на роботу юристів і співробітників, які задіяні у справі.

3.   Медіація дає змогу укласти мирову угоду, а зобов’язання сторін виконуються в тому порядку, про який вони домовились.

DON'T LITIGATE, MEDIATE!